Notebook Kasa
logo
Çağrı Merkezi;
(212) 531 90 90
WhatsApp Destek;
(545) 531 90 90

Kasa&Menteşe

NOTEBOOK ALT KASA ( BOTTOM CASE / CHASSIS ) HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Alt kasa, notebook tabanını oluşturan ve iç donanımı, özellikle anakartı muhafaza eden komponenttir. Dış darbeler sonucu kırılma, üst kasa ve lcd cover bağlantı noktalarında zamanla oluşan yıpranmalar sonucu iç kısımlarda kırılma, dış yüzeyde aşınma ve yıpranma gibi sebeplerle değiştirilmeleri gerekebilir. Mekanik olarak sağlıklı olmayan bir alt kasa, notebook anakartında zamanla veriyollarında oluşabilecek çatlaklar veya bga chip problemlerine neden olabilir!

NOTEBOOK ÜST KASA ( TOP CASE / UPPER CPU COVER ) HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Üst kasa, alt kasanın üzerini kapatan ve klavye, touchpad, speaker gibi donanımları muhafaza eden komponenttir. Dış darbeler sonucu kırılma, alt kasa ve lcd cover bağlantı noktalarında zamanla oluşan yıpranmalar sonucu iç kısımlarda kırılma, touchpad arızaları, speaker arızaları, dış yüzeyde aşınma ve yıpranma gibi sebeplerle değiştirilmeleri gerekebilir. Mekanik olarak sağlıklı olmayan bir üst kasa, notebook anakartında zamanla veriyollarında oluşabilecek çatlaklar veya bga chip problemlerine neden olabilir!

Bazı modellerde touchpad/mouse ünitesi, speaker veya switch panel gibi donanımlar üst kasaya sabitlenmiş olabilir. Bu gibi durumlar ürün açıklaması bölümünde belirtilmiştir.

NOTEBOOK LCD COVER ( LCD KAPAĞI / LCD ÇERÇEVESİ / EKRAN KAPAĞI / EKRAN ÇERÇEVESİ ) HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Lcd cover notebook ekranını (lcd) muhafaza eden kapaklardır. Arka kapak ve ön çerçeveden oluşur. Bazı modellerde lcd sabitleyici metal aksam veya menteşeler de lcd covera sabitlenmiş olabilir. Lcd cover değişimini gerektiren durumlar şunlardır:

1) Açma-kapama hareketleri veya dış darbe sonucu arka kapakta veya ön çerçevede oluşan yıpranma, çizik, kırık ve çatlaklar.
2) Arka kapak içerisinde bulunan ve ön çerçeveyi sabitlemeye yarayan vida yataklarında yine aynı sebeplerle oluşan kırık ve çatlaklar.
3) Estetik sorunlar.

NOTEBOOK LCD MENTEŞE ( HINGE ) HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Lcd menteşeler, alt kasa, lcd ve lcd coverla bağlantılı olan ve lcd coverin açma-kapama hareketini yapabilmesini sağlayan parçalardır. Genellikle kırılma veya gevşeme şeklinde arızalanırlar. Menteşelerde problem olduğunda lcd cover dik ya da belirli açılarda duramaz veya menteşelerde boşluk olur ve coverin istenen açıda sabitlenmesi zorlaşır.

Menteşelerin cover ve lcd ile bağlantısı, lcd tutucu metal aparatlarla sağlanır ve genellikle menteşeler kırıldığında bu tutucular da zarar görür. Listelerimizdeki menteşeler aksi belirtilmedikçe lcd tutucu metal aparatlarla birlikte, sağ ve sol takım olarak verilmektedir. Bazı modellerde menteşe kapakları da bu setin içerisinde bulunabilir. Lcd menteşeleri kullanılan lcdnin boyutuna göre aynı marka/model notebook için farklılıklar gösterebilir. Dolayısıyla listelerimizde arama yaparken lcd boyutunu da dikkate alınız.

Sizde bilgisayarınızda kasa veya menteşe sorunu yaşıyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Teknik Destek Birimimize  212 531 90 90 veya destek@bilgisayarklinigi.com  iletişim araçlarından  ulaşabilirsiniz..