Dizüstü Bilgisayar Sıvı Teması
logo
Çağrı Merkezi;
(212) 531 90 90
WhatsApp Destek;
(545) 531 90 90

Dizüstü Bilgisayar Sıvı Teması

Soru : Dizüstü Bilgisayar Sıvı Teması oldu. ? 

Cevap : Notebookunuzu kullanırken üzerine su, çay, kola yada herhangi bir sıvı döküldüyse endişelenmenize hiç gerek yok.


Ne Yapmam Lazım?
Öncelikel laptopınıza sıvı döküldüğü an;
- Laptopı eğer o an adaptörle çalıştırıyorsanız adaptörün fiişini sökün ve laptopı kapatın.

- Kapalı olan laptopın pilini sökün.
- Daha sonra zaman kaybetmeden laptopı ters V şeklinde açarak sıvının alta doğru anakarta ilerlemesini engellemelisiniz.

Sıvı teması açıkken meydana geldiyse ve çalışmasında başta problem çıkarmasa da ilerki zamanlarda sıvı anakart devrelerinde oksitlenmeye neden olur. Buda ciddi anakart arızalarına hatta anakartın kullanılamaz olmasına yol açabilir.

Eğer sıvı döküldüğü anda yukarda saydığımız işlemleri gerçekleştirdiyseniz kısmi arızalarla kurtarma olasılığınız var. Klavye, touchpad vs. Yok eğer gerçekleştiremediyseniz ve sıvı anakarta kadar inmiş olabilirse ciddi arızalar kapıda demektir. Sıvıdan dolayı anakart ve diğer tüm bileşenlerinde oksitlenme ve diğer arızalar söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda yapılacak en iyi şey zaman kaybetmeden bilgisayar kliniği müşteri hizmetlerini arayarak 212 531 90 90 detaylı bilgi almak  tamir işlemini gerçekleştirmek olacaktır. Çünkü herhangi bir kısa devre yaşanmadan, anakartta tahribat gelmeden notebookunuzu teknik servisine ulaştırmanız arızaların ilerlemesini önleyebilir.

SIVI TEMASI MEYDANA GELEN ANAKARTTA YAPILAN İŞLEMLER

Öncelikle anakart kasadan ayrılır. İşlemci, ram, wi-fi, modem, gibi parçalar anakarttan çıkartılıp Ultrasonic Temizleyici ile yıkama işlemi yapılır.
Anakart üzerinde herhangi bir yanmış ve sigortası atmış devreler varsa bunlar değiştirilir.
Test cihazında tespit edilen sıvı temasına uğrayan devrelerin temizlenme aşamasına geçilir.

Özel kimyasal maddeler ve solüsyonda bekletilip anakart temizlenir.  Notebook çalıştırmadan anakart tekrar Ultasonic Test Cihazında test edilir.